Rebarborová sezóna je v plnom prúde, a to treba využiť! Kde sa vzala? Ako je to s jej pestovaním? Aké dobroty s ňou môžete pripraviť a po akom korení siahnuť? To všetko vám prezradíme v našom článku :)
Rebarbora patrí medzi zeleninu, ktorá je s nami na tomto svete už dosť dlho. Keby ste pátrali v histórii, dostanete sa až k roku 2700 p.n.l., kedy sa objavili vôbec prvé zmienky o jej používaní. Kedysi sa rozrastala po strmých kopcoch Himalájí. Potom ju však objavili Tibeťania a začali ju pestovať cielene, najmä kvôli jej liečivým účinkom. V čínskej medicíne sa koreň rebarbory používal po tisícročia, najmä na problémy spojené s obličkami alebo pečeňou.
V 14. storočí sa rebarbora vôbec po prvý raz pozrela do Európy - z Ázie tam doputovala po známej Hodvábnej ceste. Ďalšiu cestu do Európy si našla zo Sibíri. Možno sa budete čudovať, ale vtedy bola veľmi cenená. Mnohonásobne prevyšovala cenu šafranu a v rámci obchodov mala po svojom boku luxusný tovar ako boli perly, satén alebo hodváb. Vo vyššej miere sa v Európe začala používať až o 4 storočia neskôr.
S postupom času sa však jej hodnota zmenšovala. Za našich prababičiek rástla takmer všade, bola pre nich skoro ako obyčajná burina. A dnes? Dnes je opäť veľmi žiadanou surovinou!
Rebarbora sa môže pochváliť zelenou, červenou či ružovou farbou. Hlavná sezóna pre zber tejto jedinečnej zeleniny je v mesiacoch máj a jún. Neskôr už potom obsahuje príliš veľké množstvo kyseliny etándiovej (kyselina šťaveľová), na to si dajte pozor!
Nájdete ju takmer všade. Najlepšie však urobíte, ak si ju kúpite na farmárskych trhoch, alebo si ju sami vypestujete. Ak nie ste práve záhradníkom roka, nemusíte vešať hlavu. Rebarbora je totiž pomerne nenáročná rastlina, ktorá je navyše dostatočne odolná proti škodcom a rôznym chorobám. Poproste babičku alebo známeho, nech vám vykope kúsok rebarbory zo svojej záhradky a v máji alebo v apríli si ju zasaďte. Keby ju náhodou nikto z vašich blízkych doma nemal, sadenice si môžete jednoducho kúpiť. Prvý rok po výsadbe ju nechajte pekne rásť, ona sa vám za to odvďačí. Druhý rok už môžete postupne zberať úrodu. Nezabudnite však vždy niekoľko stoniek na rastline ponechať, aby rebarbora aj naďalej výdatne rástla.
Stonky nerežte, ale odlamujte čo najviac pri zemi. Je to jednoduchšie, ale hlavne predídete prípadným hnilobám, ktoré by sa mohli rozšíriť z hnijúcich pahýľov, ktoré zostali po odrezaní/odstrihnutí. Listy na odlomených stonkách následne odrežte - tie sa nejedia. Jedia sa iba stonky!
Aké dobroty si z nej môžete pripraviť? Stávkou na istotu sú sladké pochúťky. Máme pre vás hneď niekoľko vychytaných receptov!
Upečte si vyhlásenú bublaninu podľa Mari, vláčny koláč s jahodami od Rézi či Terkinu nadýchanú škoricovo-zázvorovú buchtu.
Máte rodinnú oslavu? Čaká vás oslava? Vsaďte na nebeskú tortu (doslova!), oku aj chuťovým pohárikom lahodiaci koláč s karamelizovanými florentínskými mandľami, alebo netradičný ružový cheesecake.
Rozhodne sa však nemusíte báť ani slaných variácií s rebarborou. Naopak! Sami sme to pre vás otestovali a musíme povedať, že je to „bomba“. Určite preto nezostaneme len pri sladkom. A ani vy by ste nemali... :)
Inšpirujte sa našimi receptami - pripravte si napríklad šťavnaté kura s rebarborou alebo si kúsky tejto kyselkavej zeleniny naložte. A keďže je už čas grilovačiek, skúste aj netradičnú domácu BBQ omáčku z rebarbory.
A nezabudnite na korenie! K sladkým pokrmom s rebarborou nesmie chýbať vanilka, škorica, kardamom, badián, klinček, ale aj zázvor a citrónová kôra. Aj k príprave slaných pokrmov môžete využiť množstvo druhov korenia - granulovaný cesnak, údenú papriku, pikantnú Harissu, Garlic Pepper, bobkový list, klasické čierne korenie, horčičné semiačko alebo napríklad žltú kráľovnú korenia, kurkumu. Fantázií sa naozaj medze nekladú. Takže skúšajte, testujte a experimentujte s najrôznejšími kombináciami :)
Preskúmajte náš e-shop a doplňte svoje voňavé zásoby!
Užite si rebarborovú sezónu naplno. Budeme radi, keď nám napíšete, ako sa vám recepty páčia a aké iné ste vyskúšali vy :)
Krásne a korením prevoňané dni prajeme!