300 g červenej šošovice
300 g mrkve
1 šalotka
2 jarné cibuľky
hrsť čerstvého koriandru
4 lyžice hladkej, alebo strukovinovej múky
1 strúčik cesnaku, alebo lyžička cesnaku granulovaného
1 lyžička zmesi Bulharsko
chilli cayen podľa chuti
šťava z limetky podľa chuti
rastlinný olej
soľ, korenie
1Šošovicu prepláchnite a dajte variť na 10-15 minút do mäkka. Sceďte, dajte bokom a nechajte vychladnúť.
2Mrkvu ošúpte a nastrúhajte nahrubo, jarnú cibuľku, šalotku a prípadne cesnak očistite a nakrájajte nadrobno. Na rozpálenej panvici s trochou oleja restujte mrkvu asi 5 minút. Potom k nej pridajte šalotku a počkajte, pokiaľ nezmäkne. Na poslednú minútu opekania pridajte aj jarnú cibuľku, cesnak, zmes Bulharsko a chilli. Premiešajte a pridajte k uvarenej šošovici.
3Do zmesi taktiež pridajte múku, koriander nasekaný nahrubo, soľ, korenie a limetkovú šťavu. Všetko poriadne premiešajte tyčovým mixérom, zmes ale nerozmixujte dohladka, ide o to, aby v nej zostali značné kúsky šošovice.
4Zo zmesi tvarujte placky o veľkosti karbenátkov a opekajte ich na strednom plameni na panvici s olejom do zlata a chrumkava z oboch strán.
Hotové placky podávajte s dipom, podľa vášho výberu, alebo s kyslou smotanou s korením za`atar.
Aj ke´d vnímame červenú šošovicu ako strukovín, ktorú nie je nutné namáčať, ajurveda odporúča namáčať všetky druhy strukovín, teda aj červenú šošovicu (tu aspoň 2 hodiny pred varením). Namáčanie strukovín, ale aj obilnín, oriešov či semienok robí tieto suroviny lepšie stráviteľné, a o to predovšetkým v ajurvede ide- vytvárať výživné pokrmy, ktoré podporia tráviaci oheň a naše telo si s nimi hravo poradí.
Nakupujte v našom eshopu podľa toho čo máte radi a čo sa chystáte variť. Vy si nakupujete suroviny, my Vám k nim dodáme korenie.